Kızılırmak Mah. Ufuk Üniversitesi Cad. No:7/26 (Silver Residence) Çukurambar/Çankaya /ANKARA
tr

Murisin Malvarlığı Nasıl Araştırılır?

1.926

Murisin ölümünün ardından, mirasçılar üzerinden nasıl haklar doğduğunun tespit edilmesi gerekir. Bunun için en önemli belge vasiyettir. Ancak vasiyetname düzenlenmemesi durumunda başvurulacak yollar farklıdır.

Medeni Kanun uyarınca, Türk Hukukunda derece sistemi benimsenmiştir. Bu sisteme göre, murisin 1,2 ve 3. Dereceden altsoy ve üstsoyuna kanunca öngörülen oranda miras kalacaktır.

Murisin ölümüyle beraber belirlenmiş miras oranları ve bırakılan miras ortaya çıkacaktır.

Mirasın Paylaştırılmasında Esaslar Nelerdir?

Murisin ölümünün ardından, mirasçılar üzerinde doğacak mülkiyet hakkı kanunen belirlenmiştir. Bu mülkiyete, el birliği ile mülkiyet adı verilmiştir. El birliği ile mülkiyet esasında mirasçıların ayrı hareket etmesi oldukça zordur.

Bu yüzden mirasçılardan birinin ya da hepsinin talebi üzerine, el birliği ile mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesi davası açılabilmektedir. Eğer ki mirasçılar arasında miras paylaşımı hakkında sorunlar yaşanırsa, miras paylaşım davası açılabilecektir. Aynı zamanda mirasta hukuka aykırı devirlerin olduğu tespit edilirse, muris muvazaası gibi işlemlerden de söz etmek mümkün olacaktır.

Veraset İlamının Alınması

Miras bırakanın mal varlığının araştırılması için en önemli adım, veraset ilamının alınması olacaktır. Veraset ilamının bir diğer ası mirasçılık belgesidir. Veraset ilamının alınabilmesi için notere başvuru yapılacaktır.

Bu başvurunun aynı zamanda Sulh Hukuk Mahkemesine de yapılması mümkündür. Ancak bu işlemde noter çok daha hızlı sonuç vermektedir. Veraset ilamının alınmasının ardından, söz konusu belgede tüm bilgilere ulaşılabilecektir. Eğer ki belgede bilinenin aksine yanlışlıklar söz konusu ise dava açılması mümkündür. Miras bırakanın gayrimenkulleri olması durumunda ise tapu müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
1
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?